Η συνέλευση των μαθητών

sinelfsi.png

Δευτέρα 25/9/2023 Καλλιτεχνικό Σχολείο Αθήνας

Πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας δράση με θέμα την συνέλευση των μαθητών στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση και πως αυτή πρέπει να πραγματοποιείται στο πλαίσιο των δημοκρατικών διαδικασιών του σχολείου.

Η δράση υλοποιήθηκε από  τον κο Γιώργο Μόσχο (Νομικός, πρώην Boηθός Συνήγορος του Πολίτη/ Συνήγορος του Παιδιού και ιδρυτικό μέλος της ΠΡΩΤΑ12) ο οποίος επισκέφθηκε το σχολείο μας   έπειτα από πρόσκληση του συλλόγου διδασκόντων.
Στην δράση συμμετείχαν οι μαθητές των τμημάτων Γ1 και Γ2 Γυμνασίου, την  παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί του σχολείου και βασίστηκε στον πρακτικό οδηγό «Η συνέλευση των παιδιών» για τη διοργάνωση μαθητικών συνελεύσεων στην πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση που έχει εκδώσει η ΠΡΩΤΑ12 https://inart12.org.

Υπεύθυνοι για τον σχεδιασμό και οργάνωση της δράσης είναι οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν το μάθημα της Κοινωνική και Πολιτικής Αγωγής στην Γ΄Γυμνασίου:

Μπαρούνη Φαίη ΠΕ91-ΠΕ02

Τσιόπτσιας  ΜανώληςΠΕ03-ΠΕ80(Ιδρυτικό μέλος της ΠΡΩΤΑ12)

sinelfsi1.png sinelefsi2.png sinelefsi3.png

sinelefsi4.png